Dolabınızda Mutlaka Bulunması Gereken Vintage Kıyafetler

23 Haziran 2022
Dolabınızda Mutlaka Bulunması Gereken Vintage Kıyafetler

Her kadının dolabında mutlaka bulunması gereken vintage kıyafetler, farklı bir stile sahip olmanın anahtarıdır. Son derece geniş bir kombin seçeneği sunan ürünler hem klasik hem de spor tarza hitap etmeyi başarmıştır. Geçmişten esinlenilerek tasarlanan herhangi bir parçaya siz de dolabınızda yer vermelisiniz. Ceket, tişört, denim ve ikonik çantalar başta olmak üzere pek çok vintage kıyafet modelleri ile dolaplarınızı süslemelisiniz.

Manuka’da vintage ürünlerden esinlenerek birbirinden özgün ve iddialı tasarımlarda kıyafetler çıkarmıştır. Bodylerden gömleklere, ceketlerden jeanlere ve bluzlardan çantalara kadar çeşitli kıyafetler tasarlamıştır. Klasik tarza uygun kıyafetlerden spor ve modern stile hitap eden modellere kadar pek çok alternatif vardır. Siz de vintage kıyafetleri dolabınızda bulundurarak eşsiz görünüme sahip olabilirsiniz. 

Vintage Giyim Tarzı Ne Demek?

Vintage giyim tarzı, 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Birbirinden farklı dönemlere ait olan tasarımları ve stilleri yansıtan bir moda akımıdır. O dönemlerde ve daha öncesinde tasarlanan kıyafet ve nesneler vintage olarak adlandırılır. Ürünler son derece dayanıklı ve kaliteli malzemelerden elde edildiği için geçmişten bugüne kadar ulaşır.

Günümüz trendlerinde ön plana çıkan tasarımlara bakıldığında çoğu zaman geçmiş moda akımları görülür. Paris moda haftasında ve çeşitli defilelerde vintage kıyafet modelleri boy gösterir. Ünlü modacıların tasarımlarında genelde geçmişe dönük parçalar yer alır. İspanyol paça pantolonlar, yırtmaçlı Jeanlar, bluzlar, büyük yakalı gömlekler, düğmeli vatkalı ceketler, puantiyeli elbise ve etekler günümüzde vintage kıyafet modelleri arasında yer alır.

Vintage kavramsal olarak düşünüldüğünde geçmiş zamanlara ait olan antika ürünler anlamına gelir. Ancak her antika kıyafet veya nesne bir vintage ürün değildir. Vintage olması için ürünlerin belirli bir zamana ait olması, o dönemlerin tarzını yansıtması veya özel bir tasarımcının elinden çıkması gerekir. Yani ikinci el ürün demek vintage demek değildir. Günümüzde de vintage kıyafet modelleri oldukça revaçta.

Vintage Kıyafet Nasıl Saklanmalı?

Vintage kıyafetler belirli dönemlerde üretilen ve benzeri olmayan ürünlerdir. Geçmiş zamanlardan günümüze ulaştıkları içinde özenle saklanılması gerekir. Vintage kıyafet ve nesnelere sahip olan insanların bu parçaları korumaları her geçen gün daha da zorlaşabilir.

Geçen zamanın bu tür parçaları yıpratmasını istemeyenler onları elbise kılıflarında muhafaza etmelidir. Sezonluk olarak saklanan kıyafetler ise mutlaka naftalinlenerek saklanmalıdır. Naylon ve plastik maddeler bu tarz ürünleri olumsuz etkileyeceği için kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Vintage Giyim Nasıl Olur?

Amerika’da başlayan vintage kıyafet akımı, İngiltere ve Avrupa ülkelerinde de hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır. Zamanla Türkiye’de de benimsenen akım hatırı sayılır bir kitleye ulaşmıştır. Bu kitle vintage ürünleri tamamen kullandığı gibi günümüz giyim tarzı ile de harmanlamıştır. Ancak doğru olan ikinci kıstastır.

Vintage giyim tarzı, günümüz giyim tarzı ile dengeli bir şekilde oluşturulmalıdır. Kombinlerde çok fazla vintage parça kullanmak, eski yıllardan fırlamış gelmiş gibi bir görünüm yaratır. Bu durumun yaşanmaması için yeni sezon parçalar ile vintage kıyafetleri bir arada kullanmak gerekir.

Vintage giyimi benimserken saç ve makyaja da dikkat etmek gerekir. Çünkü geçmiş dönemlerin kıyafetleri giyiliyorsa, makyaj ve saç ile bu durum desteklenmelidir. Aksi durumda dönem karmaşası yaratarak kötü bir görünüme ulaşabilirsiniz.

Ceket

Dolabınızda mutlaka bulunması gereken vintage kıyafet modelleri arasında ceketler yer alıyor. Eski dönemlerde sıklıkla tercih edilen ceketler, günümüzdeki tarzıyla daha da büyülüyor. Oversize, salaş veya düz kesim tasarımdaki ceketler geçmiş günlerdeki kombinleri yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Dolabınızda Mutlaka Bulunması Gereken Vintage Kıyafetler

VINTAGE BLAZER CEKET BEJ ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Vintage kıyafetler arasında genelde deri ceket modelleri öne çıkıyor. Son derece salaş ve modern görünüm sunan deriler, tarzınıza tarz katacak niteliktedir. Kahverengi, siyah ve haki renklerin ağırlıkta olduğu derilerden sizde dolabınızda bulundurmalısınız.

Vintage Tişört

Yaz sezonunun vazgeçilmez parçası olan tişörtler, vintage kıyafet kategorisinde yer alıyor. Hem renkleri hem de tasarımları ile dikkat çeken tişörtlere dolabınızda mutlaka yer vermelisiniz. Özellikle vintage dünyasına yeni adım atacaksanız birkaç renk ve tasarımda tişört alabilirsiniz.

Gri, beyaz, krem, ekru, bej başta olmak üzere pastel tonlardaki tişörtler vintage tarzı yansıtıyor. Sade ve önü yazılı olan tişörtlerden zevkiniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz.

Denim

Pantolon, ceket, gömlek, salopet ve tulum başta olmak üzere pek çok kıyafette denime rastlamak mümkündür. Vintage denim kıyafetler ise yıpratılmış ve giyilmiş görünümü verilerek tasarlanan ürünlerdir. Son derece modern görünen bu kıyafetlere dolabınızda yer vererek tarzınıza tarz katabilirsiniz.

Denim pantolonlar pek çok parça ile kombinlenebilir niteliktedir. Üzerine tişört, gömlek, body veya tunik giyerek eşsiz stile sahip olabilirsiniz. Denim ceket ve gömlekler ise cool görünüme sahip olmak isteyenlerin ilk tercihidir. Vintage kıyafet dendiğinde özellikle denim gömlekler akla gelir. Oversize kesime sahip olan gömlekler kullanıcısına modern bir hava katar.

Salapot ve tulum; geçmiş günlerin rahat ve cool tarzını yansıtacak parçalardır. Bu sebeple denim başta olmak üzere pek çok renk ve tasarımda üretilen tulumlara dolabınızda yer vermelisiniz. Manuka’da tulumlar bej, ekru, yeşil, beyaz, siyah ve mavi renkte bulunuyor. Tarzınızı ve zevkinizi göz önünde bulundurarak salopet ve tulum modellerine yönelebilirsiniz.

İkonik Çanta

Kadınlar tarafından en çok tercih edilen vintage ürünler arasında çantalar yer alıyor. Hem kullanışlı hem de gösterişli çantalardan alarak vintage giyim tarzınızı konuşturabilirsiniz. Eski dönemlerde revaçta olan modelleri seçerek, günümüz modası ile buluşturabilirsiniz.

Askılı ve el çantaları, vintage çantalar arasında yer alıyor. Aynı şekilde bez çantalar üzerinde yer alan yazı ve desenlerle eski dönemleri yansıtıyor. Bu noktada giyim tarzınızı ve beklentinizi göz önünde bulundurarak vintage çantalara karar verebilirsiniz.

Vintage kıyafet üzerine uygun bir çanta almak istediğinizde daha sade tasarımlara yönelmeniz gerekecektir. Mini ve tek renk el çantaları günümüzde popüler modellerdir. Siyah, kahverengi, bordo renkteki çantalar vintage modelleri daha çok yansıtmaktadır. 

Elbise

Vintage kıyafet dendiğinde ilk akla gelen ürünlerin arasında elbiselerde yer alıyor. Geçmiş dönemlerde sıklıkla tercih edilen elbiselerin modelleri bir hayli fazladır. Düz, desenli, çiçekli, puantiyeli, ekoseli ve daha pek çok detaylı elbiseler günümüzde de çok sevilerek kullanılıyor. Eğer vintage giyim tarzına sahip olmak istiyorsanız, dolabınızda desenli elbiselere yer vermelisiniz.

Dantel ve güpür işlemelerin ağırlıkta olduğu vintage elbiseler pek çok kadın tarafından sevilerek kullanılıyor. Babet ve el çantası ile eşleştirildiğinde vintage tarz elde ediliyor. Günümüzdeki vintage tarzdaki elbise modelleri daha çok salaş ve oversize kesime sahiptir. Son derece rahat ve cool görünüm sunan parçalar hem geçmiş zamanları hem de günümüz modasını yansıtmaktadır.

Gözlük

Dolabınızda Mutlaka Bulunması Gereken Vintage Kıyafetler

VİNTAGE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SARI ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarı olan gözlükler, vintage tasarımları ile görenleri büyülüyor. Eğer küçük dokunuşlarla vintage tarz elde etmek isterseniz gözlükler tam size göre. Özellikle Retro gözlükler eski dönemleri yansıtan ve havalı bir görünüm sunan tasarımdadır. Kahverengi, siyah başta olmak üzere pembe, sarı, yeşil, turuncu, mavi gibi pek çok renge sahiptir. Vintage gözlüklerden satın alarak tarzınıza mükemmel bir dokunuş yapabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://www.manuka.com.tr/rahat-ve-cool-kombin-onerileri linkinden ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.