Trençkot Bakımı İçin Püf Noktalar

08 Eylül 2022
Trençkot Bakımı İçin Püf Noktalar

Zamansız parçalar arasında yer alan trençkot, sonbahar aylarında gardırobunuzdan eksik etmeyeceğiniz bir ürün. Hem rüzgârlı havalarda hem de soğuk olmayan kış günlerinde giyebileceğiniz bu parça, sizin için harika bir yatırım olur. Hemen hemen her tarza ve stile yakışan bu ürünün birbirinden farklı tasarımları bulunur. 

Standart kuşaklı, düğmeli ve düz kesim modellerin yanı sıra yeni sezonda oversize kesim ve kapüşonlu modeller çeşitli boylarda üretilir. Bunun dışında bej, taş ve haki gibi standart renklerin dışında ekru, natürel, siyah, yeşil, bakır ve camel gibi renkler ile de göz kamaştırırlar. Sonbaharda da stilinizden ve sıra dışı tarzınızdan ödün vermemek istiyorsanız yeni sezon trençkotlara yönelebilirsiniz. Bahsi geçen trençkot modellerini incelemek üzere Manuka’yı ziyaret edebilirsiniz. 

Trençkotlar arasından hangi rengi, tasarımı ve modeli seçerseniz seçin, onun bakımını doğru yapmanız gerekir. Sonbahar ve kış aylarında sürekli tercih ettiğiniz bu ürünler zamanla lekelenme ve tozlanma gibi durumlara maruz kalabilir. Bu durumda ürününüzün ömrünü uzatabilmek ve ilk günkü şıklığını koruyabilmek için trençkot bakımı yapmanız gerekir. İşte bu noktada trençkot bakımına dair püf noktaları sıralıyoruz! 

Trençkot Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Trençkot bakımı hem stiline hem de cebine önem veren insanların dikkat etmesi gereken hususlar arasında yer alır. Çünkü giymekten hiç sıkılmadığımız ürünü, bir sonraki sezonda ilk günkü şıklığıyla görmek isteriz. Bu sebeple trençkotun nasıl yıkanması, kurutulması ve ütülenmesi gerektiğine dair dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

Trençkot Bakımı için Püf Noktalar

KETEN TRENCKOT NATUREL ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bahsi geçen durumlar trençkotun kumaş türüne, hassasiyetine ve kullanım şartlarına bağlı olarak değişir. Örneğin, kuru temizleme gerektiren bir trençkotun düzenli olarak kuru temizlemeye bırakılması gerekir. Bunun yanı sıra “makinede yıkanabilir” özelliği içeren kumaş ve detaylara sahip trençkotun dönemsel olarak yıkanması, ütülenmesi ve kurutulması gerekir. 

Eğer trençkot bakımınızı evde yapmak istiyorsanız aşağıdaki detayları göz önünde bulundurabilirsiniz. 

Trençkot Temizliği 

Her trençkot farklı kalite, kumaş ve nitelik içerir. Bu durum ise her birinin farklı bir bakım istediği anlamına gelir. Mesela bazı trençkotların kumaşı diğerlerine kıyasla daha hassas yapıda olur. Bu tarz kumaşa sahip olan trençkotu makineye attığınızda zedelendiğini görürsünüz. Kumaşında daralma, çekme ve çizik görülme olasılığı da yüksek olur. O sebeple doğru trençkot bakımı için üzerinde yer alan yıkama talimatına uymanız gerekir. 

Satın aldığınız trençkot, çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun ise aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz: 

-Çamaşır makinesi 30 dereceye ayarlanmalı.

-Ön yıkama yapmaktan kaçınılmalı.

-Suda bırakma özelliğinden uzak durulmalı. 

-Makine “hassas yıkama” seçeneğine getirilmeli.

-Tül ve perde yıkanan ayar seçilmeli. 

-Hijyen seçeneği, trençkotu yıkamak için ideal bir seçenek olabilir. 

Bahsi geçen durumlara harfiyen uyulduğunda trençkotu zarar almadan yıkamak mümkün olur. Ayrıca bu yıkama yöntemine beyaz sabunun ve ılık suyun eklenmesi, trençkotun daha temiz olmasına yardımcı olur. 

Trençkotu makinede yıkarken fazla kırışmasını da önlemek gerekir. O sebeple sıktırma aşamasına geldiğinde makineyi kapatmak doğru olur. Sulu bir biçimde makineden çıkardığınız trençkotu bir kenarda kurumaya bırakmak gerekir. Keza bu durum, trençkotun daha kolay ütülenmesine de yardımcı olur. 

Trençkotu kurutma aşamasına getirdiğiniz zaman düz bir zemine sermeniz sağlıklı olur. Bunun dışında askılığa geçirerek gölge bir yere asmayı da tercih edebilirsiniz. Buradaki tek püf nokta, mandal kullanılmaması gerektiğidir. Mandal, trençkotta iz bırakacağı için ondan uzak durulması gerekir. 

Lekeli Olan Trençkot Temizliği

Trençkotta ter, fondöten ve yemek lekesi gibi daha pek çok leke meydana gelebilir. İşte böyle durumlarda trençkotu makineye atmak yanlış olur. Öncelikle lekeli ve izli olan kısımları bir beyaz sabun ile hafif çitileyerek temizlemek gerekir. Ancak dikkat etmeniz gereken bir husus vardır ki o da trençkotun rengidir. Örneğin trençkotunuz renkli ise renk atma ihtimaline sahip olabilir. 

Trençkot bakımı yaparken renk atma ve solma özelliğine sahip olan ürünlere ekstra özen göstermek gerekir. Bu tarz ürünler için dikkat etmeniz gereken hususlar şu şekildedir: 

Renk atma özelliği içeren trençkot için sodalı su hazırlamak gerekir. Sade sodalı su ile lekeli ve izli olan bölgeleri hafif bir şekilde silmek yeterli olur. Trençkotun renginin atmaması ancak bu şekilde mümkün olur. Fakat trençkotun tüylenmemesi ve zedelenmemesi için lekeye hafif bir şekilde dokunmak gerekir.

Lekelenen ve izlenen trençkotu sürekli olarak makinede veya elde yıkamak ya da kuru temizlemeye vermek yanlış olur. Sürekli bakım gören trençkotlarda bir süre sonra deformasyonlar meydana gelir. O sebeple özenli ve titiz bir şekilde giymek, oluşabilecek lekelerden kaçınmak gerekir. 

Kuru Temizleme 

Trençkot bakımı için kuru temizleme yapılması, ilk önerilen detaylar arasında yer alır. Özellikle baş edilemeyecek çeşitlilikte lekelerin, kirlerin ve ter dokusunun bulunduğu trençkotların kuru temizlemeye verilmesi önem arz eder. Bu durum sık tekrarlanmadığı sürece bir problem yaşanmaz. Ancak sürekli kirlenerek kuru temizlemeye giden ürünler, bir zaman sonra parlaklığını, dokusunu, formunu ve rengini kaybetmeye başlar. 

Trençkot Bakımı için Püf Noktalar

CEP DETAYLI TASARIM TRENCKOT SİYAH ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kuru temizleme, hassas kumaşa sahip olan ürünlerin çabucak deforme olmasına ve yıpranmasına sebep olur. Bu durum, ürünün kullanıldığı süre zarfında sebepsiz bir şekilde yırtılmasına yol açar. O sebeple trençkot bakımı yaparken kuru temizleme alternatifine sıklıkla başvurulması önerilmez. Ancak dönemsel olarak verilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Bahar aylarını atlattıktan sonra kuru temizlemeye verip trençkotu muhafaza etmek gerekir. Bu durum hem formunu korur hem de trençkotun uzun ömürlü olmasını sağlar. 

Trençkot Kurutma 

Trençkotu elde veya makinede yıkadıktan sonra özenli bir şekilde kurutmanız gerekir. Elde yıkama gerçekleştirildiyse hafif bir şekilde suyu akıtılan trençkot, düz ve temiz bir zemine serilmelidir. Bunun yanı sıra askıya geçirilerek güneş görmeyen bir yere takılması gerekir. 

Trençkot bakımı, çamaşır makinesinde gerçekleştirildiyse sıkma programının kullanılmaması gerekir. Hafif sulu bir şekilde çıkardığınız trençkotu, askıya geçirerek veya düz bir zemine sererek kurutabilirsiniz. Böylece hem kırışması önlenir hem de doğru bir şekilde kurumuş olur. 

Trençkot Ütüleme 

Trençkot bakımı arasında yer alan başka bir husus da ütülemedir fakat püf noktalarına dikkat edilmesi gerekir. Trençkotu ütülemeden önce üzerinde yer alan yıkama ve ütüleme detaylarına harfiyen uyduğunuzdan emin olmalısınız. Ürünün kumaş florasına uygun koşulları sağladıktan sonra ütüleme konusunda bir sakınca olmaz. Fakat ütüleme sırasında dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta bulunur. Bunlar:

-Ütünün hassas ürünler ayarına getirilmesi gerekir. Belirli bir ısı seviyesinde kaldığı için hem ürününüz için risk oluşturmaz hem de kırışıklıkları hemen açar. Trençkot bakımı için bu püf nokta oldukça önem arz eder. 

-Ütüleme yaparken buhar vermek doğru olur. Hem iz oluşmaması hem de kırışıkların çabuk açılması için önemli bir püf noktadır. Trençkotun her yerine eşit gelecek şekilde buharın püskürtülmesi gerekir. 

-Bahsi geçen durumların dışında trençkotun hassas yapısını koruyarak ütülemenin yolu, üzerine nemli bir tülbent sermenizden geçer. Bu işlemin en önemli detayı, tülbentin hafif nemli yapıda olmasından kaynaklanır. Sulu olan bir tülbent ile ütülemeye çalışmak hem kumaşa zarar verir hem de su izinin trençkotta oluşmasına neden olur. 

-Ütülerken yanma gibi bazı can sıkıcı problemlerin yaşanmaması adına buhar ile ütülemek doğru olur. Aksi durumda aşırı ısı, kumaş florasının bozulmasına neden olur. 

Trençkot bakımı yaparken yukarıda değindiğimiz detayları dikkate aldığınızda uzun ömürlü bir trençkota sahip olabilirsiniz. Önceki yazımıza https://www.manuka.com.tr/hem-rahat-hem-sik-yaz-elbiseleri-ve-kombin-onerileri linkinden ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.