Vücut Tipine Göre Mont Seçimi Nasıl Olmalı?

18 Ocak 2023
Vücut Tipine Göre Mont Seçimi Nasıl Olmalı?

Stil sahibi kadınlar, soğuk kış aylarında dahi tarzlarından ödün vermeyerek iddialı ve özgün kombinler yapmayı yeğler. Modaya, tarzına ve ihtiyacına uygun parçalar seçtiği gibi vücut tipini göz önünde bulundurarak da ürün alır. 

Vücut tipini tanıyan hanımların, doğru kesim kıyafetler ile hem daha şık hem de olduğundan zayıf bir görünüm elde ettikleri bir gerçek. O nedenle vücut tipine göre seçim yapmak, dikkat edilmesi gereken hususların başında geliyor. 

Vücut tipini göz önünde bulunduracağınız bir parça da montlar oluyor. Vücut tipine göre mont seçimi yaparken güzel bölgelerinizi vurgulamanız, kusurlu kısımlarınızı ise gizlemeniz mümkün oluyor. Bu sayede soğuk havalarda dahi stilinizden ödün vermeyerek kombin dozunuzu artırabiliyorsunuz. Vücut tipine göre kaban seçimi yaparken rehberimize göz atmayı unutmamalısınız. İşte, mont seçimine dair detaylar!

Vücut Tipine Göre Mont Seçimi 

Yukarıdaki görsele tıklayarak ürünümüze ulaşabilirsiniz.

Vücut Tipi Nasıl Belirlenir?

Vücut tipleri; armut, kum saati, elma ve dikdörtgen olmak üzere 4 kategoriye ayrılır. Söz konusu vücut tiplerindeki kadınların her birinin kalçası, beli, bacakları, göğüsleri ve omuzları birbirinden farklıdır. Bir başka deyişle, herkesin vücut tipi farklıdır. Kimse kimseyle eşdeğer olmadığından herkesi bir vücut kategorisine koymak da son derece yanlıştır. 

O nedenle mont seçimi yaparken başkasının üzerinde görülen, beğenilen bir parçayı değil de vücut tipine uygun olanı almak daha doğrudur. Peki, vücut tipine göre mont seçimi nasıl yapılır? 

Öncelikle vücut tipinizin ne olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Vücut tipleri ve özellikleri şu şekildedir: 

Armut Vücut Tipi

Armut vücut tipine sahip olan kadınlar, geniş basenleri, dar omuzları ve ince belleri ile dikkat çekerler. Ayna karşısına geçtiğinizde vücudun diğer bölgelerine göre ön plana çıkan kısım basenler oluyorsa armut vücut tipine sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz. Aynı zamanda omuzlarınız kalçanıza ve belinize göre dar kalıyorsa net bir şekilde armut vücut tipine sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz. 

Elma Vücut Tipi 

Vücut tipine göre mont seçimi yapmadan önce öğrenmeniz gereken bir tip de elmadır. Elma vücut tipinde kıvrımlar çok belirli olmadığı gibi bacaklar ince görünümleriyle dikkat çeker. Bununla beraber, geniş omuzlar ve büyük göğüsler ön plana çıkar. Ayna karşısına geçildiğinde bacakların diğer bölgelere kıyasla ince olduğu görülüyorsa elma vücut tipine sahip olunduğu anlaşılabilir. 

Kum Saati Vücut Tipi 

Vücut tipleri arasında en şanslı bedene sahip olan kadınlar, hiç şüphesiz olarak kum saatidir. Bel bölümünün hem kalça hem de göğüs ile orantılı olması, her tarz kıyafetin ideal durmasını sağlar. Bu vücut tipine sahip olan kadınların herhangi bir bölümü öne çıkmamakla beraber gizlenecek kısmı da yok denecek kadar azdır. 

Dikdörtgen Vücut Tipi 

Dikdörtgen vücut tipindeki kadınlar, normal veya küçük göğüslere, oyuntusu olmayan bele ve omuzlarla simetrik olan kalçalara sahip olurlar. Aynı zamanda uzun kol ve bacakları ile dikkat çekerler. Bu vücut tipi “kare”, “dörtgen” ve “gazete” vücut tipi olarak da anılır. Ayna karşısına geçip, söz konusu kriterler göz önünde bulundurulduğunda bu vücut tipine sahip olup olmadığınızı kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. 

Vücudunuza Göre Mont Seçimi

Her kıyafette olduğu gibi mont seçimi de vücut tipine göre yapıldığında arzulanan görünüme kavuşulur. Moda, renk, uzunluk, kumaş, tarz gibi detayları göz önünde bulundurduğunuz gibi vücudunuzun özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Bu sayede kış aylarını hem sıcacık hem de tarz kombinler ile geçirebilirsiniz. Gelin, şimdi sizin için hazırladığımız vücut tipine göre mont seçimi önerilerine bakalım!

Armut Tip İçin Öneriler

Vücut tipine göre mont seçimi konusunda ilk sırada armut tip için öneriler yer alıyor. Bu vücut tipinde ön plana çıkan kısım basenler olsa da ince bel ve küçük göğüsler de dikkat çekiyor. O nedenle incecik belinizi ortaya çıkaracak kemerli mont modellerinden seçmenizi öneriyoruz. Özellikle midi veya maksi boydaki düz kesimli montlardan alabilirsiniz. 

Basenlerinizi gizlemek adına oversize kaban modellerinden tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Kısa mont giydiğinizde kalçanız ortaya çıkarak estetik görünümünüzü zedeleyeceğinden bu tarz montlardan uzak durmanız gerekiyor. Aynı zamanda çok kalın ve kaba tasarımların yerine hafif salaş modellerden tercih etmelisiniz. Bu sayede armut vücut tipine göre mont seçimi yapmış olursunuz. 

Kum Saati İçin Öneriler

Vücut tipine göre mont seçimi yaparken en şanslı olan insanlar, hiç şüphesiz, kum saati tipi oluyor. Göğüs ve kalça bölümü geniş, beli ise ince olan bu tipteki kadınların, kıvrımlarını ortaya çıkaracak mont modellerine yönelmeleri gerekiyor. Uzun şişme mont modelleri başta olmak üzere mini ve midi boy tasarımlar da kum saati için ideal oluyor. 

Kum saati vücut tipine sahipseniz kemerli mont tasarımlarından alarak kıvrımlarınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Hatta kıvrımlarınızı daha da ortaya çıkarmak için göğüs altından daralan düğmeli veya kuşaklı seçeneklere başvurabilirsiniz. Ayrıca yaka bölümünüzü vurgulamak için pelüş veya şapkalı modellerden alabilirsiniz. Vücut tipine göre mont seçimi yaparken tarzınızı ve trendleri de göz önünde bulundurarak favorinizi bulabilirsiniz.

Cepli uzun şişme mont seçenekleri, kum saati vücut tipinize uyacak bir seçenektir. Bununla beraber oversize, ceket yaka veya volanlı modelleri de deneyebilirsiniz. Vücut tipine göre mont seçimi yaparken yalnızca montları düşünmemelisiniz. Tarzınızı tamamlayacak aksesuarlar arasında bulunan atkı modellerini de seçmelisiniz. 

Elma Tipi İçin Öneriler

Beli kalın, bacakları ince ve üst bölümü geniş olan hanımların, elma vücut tipine göre mont seçimi yapması gerekiyor. Elma vücut tipine sahip olanların öne çıkarmaları gereken bölge, hiç şüphesiz olarak bacakları! Eğer bel, göğüs ve basen ölçüleriniz birbirine yakın ise bacaklarınızla dikkat çekecek montlara yönelmelisiniz. 

Bol ve kabarık kabanların aksine hatlarınızı tamamen ortaya çıkarmayacak modelleri seçmelisiniz. Örneğin, kısa pelüş mont modellerinden tercih edebilirsiniz. Bu sayede bacaklarınızı daha kolay şekilde vurgulamış olursunuz. Kapüşonlu şişme mont modelleri de tam olarak elma vücut tipine hitap ediyor. Midi boyda üretilen bu montlar hem bacakların vurgulanması hem de üst bölümün gizlenmesi konusunda bir numara! 

Elma Tipi İçin Öneriler   Elma Tipi İçin Öneriler  

Yukarıdaki görsele tıklayarak ürünümüze ulaşabilirsiniz.

Kısa Boylu Kadınlar İçin Mont Seçenekleri

Vücut tipine göre mont seçimi yaparken boyu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Eğer kısa boya sahipseniz, olduğunuzdan daha kısa gözükmemeniz adına mont seçimine ekstra dikkat etmelisiniz. 

Mevcut boyunuzdan daha uzun görünmeniz için birtakım tüyolar bulunuyor. Örneğin, uzun mont modelleri, sizi olduğunuzdan daha uzun gösterme konusunda çok iyi bir alternatif. Tek parçanın daha uzun gösterdiğinden yola çıkarsak maksi boy kabanı, tabanı yüksek bir botla giydiğinizde ortaya harika sonuçlar çıkabilir. 

Kısa vücut tipine göre mont seçimi yaparken mutlaka uzun tasarımları tercih etmelisiniz. Aynı zamanda ince bir vücut tipine sahipseniz bot hizasında biten montlardan da alabilirsiniz. Bacak boyunuzun kısa olduğu düşüncesine kapılıyorsanız diz üstü veya bel hizasında biten mont modellerinden tercihte bulunabilirsiniz.

Kapüşonlu şişme mont modelleri, bacaklarınızı daha uzun gösterebileceği gibi vücudunuzun da şekilli görünmesine yardımcı olur. Çok bol ve salaş montların aksine vücudunuza hafif oturan modellere şans verebilirsiniz. Ayrıca altına bacak boyunuzu uzun gösterecek bayan pantolonlar arasından seçim yaparak arzuladığınız görünüme sahip olabilirsiniz. 

Önceki yazımıza https://www.manuka.com.tr/kaban-nasil-kombinlenir linkinden ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.