Vücut Tipinize Göre Elbise Seçimleri Nasıl Olmalı?

30 Ağustos 2023
Vücut Tipinize Göre Elbise Seçimleri Nasıl Olmalı?

 

Dış giyim, insanların kendilerini ifade etmelerinin en temel yollarından biridir. Her birimizin farklı vücut tipleri vardır ve bu vücut tiplerine göre elbise seçmek hem tarzımızı yansıtmak hem de kendimize olan özgüvenimizi artırmak açısından büyük bir öneme sahiptir. Vücut tipine göre elbise seçimini doğru yapmak, sadece dış görünümünüzü değil aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenizi de sağlar. Bu yazımızda da vücut tipinize göre elbise seçimleri nasıl olmalı ve vücut tiplerine göre elbise modelleri hakkında bilgiler vereceğiz.

 

 

Vücut Tipleri Nelerdir?

Vücut tipleri nelerdir sorusu, kadınlar tarafından vücut tipine göre giyim konusunda en çok merak ettiği konulardandır. Vücut tipleri, beden yapılarına göre belirli kategorilere ayrılan genel sınıflandırmalardır. İşte yaygın olarak kabul edilen bazı vücut tipleri:

 • Elma Vücut Tipi: Elma vücut tipi, genellikle üst gövdenin alt gövdeye göre daha geniş olduğu bir vücut tipidir. Bu vücut tipinde omuzlar geniş olabilir, bel bölgesi belirgin değildir ve karın bölgesi genellikle daha kilolu olabilir. Elma vücut tipi, üst kısmın genişliği ve bel bölgesinin daha düz veya belirsiz olması nedeniyle armut vücut tiplerinden ayrılır.
 • Armut Vücut Tipi: Armut vücut tipi, alt vücut bölgesinin üst vücut bölgesine göre daha geniş olduğu bir vücut tipidir. Bu vücut tipinde kalça bölgesi daha belirgin ve genişken üst gövde daha dar olabilir. Armut vücut tipi, belirgin bir bel hattının alt vücut bölgesinde bulunduğu ve alt kısmın üst kısmına göre daha fazla kilolu olduğu bir yapıyı ifade eder.
 • Dikdörtgen Vücut Tipi: Dikdörtgen vücut tipi, omuzlar, bel ve kalça hizalarının neredeyse aynı genişlikte olduğu bir vücut tipidir. Bu vücut tipinde belirgin bir bel bölgesi bulunmaz ve genellikle vücut hatları düz çizgilerle ifade edilir. Dikdörtgen vücut tipine sahip kişilerin omuzları, bel bölgeleri ve kalçaları genel olarak aynı hizada ve benzer genişlikte olabilir.
 • Kum Saati Vücut Tipi: Kum saati vücut tipi, üst ve alt vücut bölgelerinin belirgin bir şekilde genişlediği ve bel bölgesinin ince olduğu bir vücut tipidir. Bu vücut tipi, kum saatine benzediği için adını buradan alır. Omuzlar ve kalçalar geniş, bel bölgesi ise belirgin bir şekilde incelmiştir.

 

Vücut tipleri, genetik faktörlerin, yaşın, yaşam tarzının ve diğer etkenlerin bir sonucu olarak farklılık gösterebilir. Ancak her vücut tipi güzeldir ve kendine özgü güzellikleri vardır. Bu bilgiler ile vücut tiplerine göre elbise seçimi doğru bir şekilde yapılabilir.

 

Elma Tipi Vücut Elbise Modelleri

 

Vücut tiplerine göre elbise seçimi yapmadan önce, üst vücut bölgeniz geniş ve bel bölgeniz belirgin değil ise elma vücut tipine sahipsinizdir. Elma vücut tipine uygun elbise modelleri seçmek önemlidir. İşte elma tipi vücut elbise modelleri:

 

 • A Kesimli Elbiseler: Alt kısmı genişleyen A kesimli elbiseler, karın bölgesini örter. Üst bölgeyi vurgulayan bu tip elbiseler, vücudun daha orantılı görünmesini sağlar.
 • Dökümlü ve Akışkan Elbiseler: Karın bölgesini daha rahat bir şekilde gizlemekisteyenler için dökümlükumaşlarla tasarlanmış elbiseler iyi bir seçenektir. Bu tür elbiseler, bedeninizi sarmadan hareket etmenize olanak tanır.
 • Belden Bağlamalı Elbiseler: Beli bağlamalı veya kemerli elbiseler, bel bölgesini vurgulayarak vücudu daha ince göstermeye yardımcı olur.
 • Elbise Üstü Ceket veya Hırkalar: Üst vücut bölgesini orantılı gösterirken aynı zamanda şıklık katan elbise üstü ceket veya hırkalar, farklı katmanlar oluşturarak görünümü zenginleştirebilir.
 • Belden Oturan Elbiseler: Beli belirginleştiren, belden oturan kesimli elbiseler de elma vücut tipine sahip kişiler için uygundur.

 

 

Armut Tipi Vücut Elbise Modelleri

 

Vücut tiplerine göre elbise seçimi yapmadan önce, alt vücut bölgesinin üst vücut bölgesine göre daha geniş ise armut vücut tipine sahipsinizdir. Armut vücut tipine göre elbise modelleri seçmek önemlidir. İşte armut tipi vücut elbise modelleri:

 

 • A Kesimli Elbiseler: Alt kısmı genişleyen A kesimli elbiseler, üst vücut bölgesini ince gösterirken, kalça bölgesini daha orantılı göstermektedir.
 • Belden Kemerli Elbiseler: Beli vurgulayan kemerli elbiseler, bel bölgesini belirginleştirerek vücudu daha orantılı hale getirebilir.
 • Volanlı Etek Detayı: Volanlı etek detayları, alt vücut bölgesini vurgular ve vücudu orantılı gösterir.
 • V Yakalı Elbiseler: V yakalı elbiseler, üst vücut bölgesini vurgular ve alt vücut bölge ile orantılı bir görünüm sağlar.
 • Volanlı Etek Detayı: Volanlı etek detayları, alt vücut bölgesini daha fazla vurgulayarak dikkati bu bölgeye çekebilir.
 • Kısa Üst Uzun Alt Elbiseler: Üst vücut bölgesini daha kısa kesimli üstlerle vurgularken alt vücut bölgesini uzun eteklerle orantılı gösterebilirsiniz.
 • Belden Ayrılan Elbiseler: Bel bölgesinin altından ayrılan, üst kısmı farklı bir renkte veya desende olan elbiseler, üst vücut bölgesini vurgulayarak dikkati bu bölgeye çekebilir.
 • Dökümlü Elbiseler: Alt vücut bölgesini daha rahat bir şekilde örten dökümlü kumaşlarla tasarlanmış elbiseler de armut vücut tipine uygun olabilir.
 • Gömlek Elbiseler: Alt vücut bölgesini rahatça örten gömlek elbiseler, rahatlık ve şıklığı bir araya getirebilir.

 

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Elbise Modelleri

 

Vücut tiplerine göre elbise seçimi yapmadan önce, alt vücut bölgesinin üst vücut bölgesine göre daha geniş ise dikdörtgen vücut tipine sahipsinizdir. İşte dikdörtgen vücut tipine göre elbise modelleri:

 

 • Bol Paça Pantolon Elbiseler: Bol paça pantolon elbiseler, alt vücut bölgenizi orantılı göstermek ve rahat bir görünüm yakalamanız için tercih edilebilirsiniz.
 • Balon Kol Elbiseler: Balon kollu elbiseler, üst vücut bölgesine hareketlilik katarak vücudu daha orantılı gösterir.
 • Belden Ayrılan Elbiseler: Bel bölgesini alt kısımdan ayıran, farklı renk veya desende üst ve alt bölümlere sahip elbiseler, bel hattını vurgulayarak dikkati bu bölgeye çekebilir.
 • Düz Kesimli Elbiseler: Düz kesimli, basit elbiseler, doğal vücut hatlarını öne çıkararak zarif bir görünüm sunabilir.
 • Kısa Üst Uzun Alt Elbiseler: Üst vücut bölgesini daha kısa kesimli üstlerle vurgularken, alt vücut bölgesini uzun eteklerle daha orantılı gösterebilirsiniz.

 

Kum Saati Vücut Tipine Göre Elbise Modelleri

 

Vücut tiplerine göre elbise seçimi yapmadan önce, üst ve alt vücut bölgeleriniz belirgin bir şekilde genişlerken, bel bölgesi ince ve belirgin bir şekilde inceliyor ise kum saati vücut tipine sahipsinizdir. Kum saati vücut tipini orantılı göstermek ve vurgulamak için uygun elbise modelleri seçmek önemlidir. İşte kum saati vücut tipine göre elbise modelleri:

 

 • Vücuda Oturan Elbiseler: Vücuda oturan kesimli elbiseler, bedeninizi saran ve bel bölgesini vurgulayan bir seçenektir.
 • Diz Altı veya Midi Boy Elbiseler: Diz altı veya midi boy elbiseler hem üst hem de alt vücut bölgelerini vurgulayarak vücudunuzu orantılı gösterir.
 • Kemer Detaylı Elbiseler:Belde kemer detayları olan elbiseler, beli vurgulayarak vücudunuzu orantılı gösterir ve size şık bir görünüm kazandırır.
 • Bedeni Saran Kolsuz Elbiseler: Bedeni saran kolsuz elbiseler hem omuzları hem de bel bölgesini vurgular ve kum saati vücut tipini öne çıkarır.

Unutmayın ki en önemli olan kişisel tarzınızı ve rahatlığınızı yansıtan elbise modellerini seçmektir. Her vücut tipi güzeldir ve vücut tiplerine göre elbise seçimi ile herkes kendi vücut tipinin güzelliklerini en iyi şekilde vurgulayabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.