Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

11 Kasım 2022
Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Kombinlerin en güzel tamamlayıcısı olan çanta, hayatın her alanında kullanılan bir aksesuar olarak dikkat çeker. Davetler, okul, iş hayatı ve gündelik yaşam gibi daha pek çok alanda hem işlevsel hem de estetik sebeplerden dolayı çantaya ihtiyaç duyulur. Birçok kumaştan elde edilen bu ürünler arasında en çok ilgi toplayan ise deri çantalar olur. Uzun ömürlü olmalarından dolayı tercih konusu olsalar da bakımları ve temizlikleri doğru yapıldığı sürece her kombinde harika dururlar. 

Deri çanta temizliği sabır ve hassasiyet gerektiren bir durumdur. Diğer çantaları temizleme konusunda uygulanan yöntemler, deri çanta temizliği için uygun olmayabilir. Yani bilinçsiz bir şekilde yapılan temizlik yöntemleri ile deri çantaların yapısı ve formu bozulabilir. Derinin yapısına uygun olan bir temizlik yapmak ve çantayı ilk günkü görünümüne getirmek mümkün. Peki, deri çanta nasıl temizlenir?

Deri Çantadan Leke Nasıl Çıkar?

Hayatın her alanında yanınızdan eksik etmediğiniz çantaların kirlenmesi ve lekelenmesi olağan bir durumdur. Birçok kumaş türünden üretilen çantaları böyle durumlarda makinede yıkayabilirsiniz fakat deri gibi hassas malzemeden elde edilen çantaları yıkayamazsınız. Çünkü çamaşır makinesine atılan deri çanta, formunu ve yapısını kaybederek kullanılamaz duruma gelebilir. “Deri çanta makinede yıkanır mı?” sorusuna cevap arayanlara, çantalarını kesinlikle makineye atmamaları gerektiği tavsiye edilir. Peki, deri çantadan leke nasıl çıkar? 

Deri çantanın içi tamamen boşaltılarak ters çevrilmelidir. Bu sayede içerisinde bulunan toz ve kirlerin çöpe dökülmesi sağlanmalıdır. Çantanın yüzeyinde sertleşmiş lekeler bulunuyorsa saç kurutma makinesinin yardımıyla o bölgedeki derinin hafif yumuşatılması gerekebilir. Deri suyu sevmediği için deri çanta kesinlikle makinede yıkanmamalıdır. 

Temizlik işlemi için ise ılık su içerisine narin ciltler için üretilen sıvı sabunlarından eklenmelidir. Bu sabun, derideki lekelerin çıkmasına olanak sağladığı gibi dezenfekte olmasını da sağlayacaktır. Temiz bir bez, bu suya batırılmalı ve iyice sıkılmalıdır. Ardından çantanın lekeleri yerleri başta olmak üzere her kısmı silinmelidir. 

Çantadaki tüm lekeler çıkana kadar bu işlem tekrarlanır. Daha sonra kurutma aşamasına geçilerek kuru bir bez tercih edilmelidir. Bahsi geçen işlemler sayesinde deri çanta temizlenmeli ve ömrü uzatılmalıdır. Böylece, “Deri çanta nasıl temizlenir?” sorusuna yanıt verilmiş olur.

Deri Çantadan Kumaş Boyası Nasıl Çıkar?

Deri, hassas bir malzeme olduğu için temizliğinde kimyasal içerikli ürünlerin kullanılması doğru olmaz. O nedenle deri çantadan kumaş boyasını çıkarırken bile doğal yöntemleri uygulamak gerekir. 

Deri çanta üzerine dökülen kumaş boyası ıslak durumdaysa sabunlu su işe yarayabilir. Kurumuş veya kurumaya başlamış ise zeytinyağı ile silinebilir. Bunun yanı sıra su ile seyreltilen limon suyu da asidik etkisinden dolayı faydalı olabilir. Böylece deri çanta bakımı, bahsi geçen yöntemler vasıtasıyla pratik bir şekilde yapılabilir. 

Deri Çantadan Kumaş Boyası Nasıl Çıkar?

Cool Çanta Bej ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Beyaz Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

“Beyaz deri çanta nasıl temizlenir?” sorusu da deri çantadan vazgeçemeyenlerin sıkça merak ettiği bir konudur. Bunun için bir kaba 1 kaşık beyaz sirke ve yarım kaşık zeytinyağı döküp karıştırılmalıdır. Bu karışım sprey şişesinin içerisine eklenerek beyaz çantadaki lekeli bölümlere sıkılmalıdır. Daha sonra nemli bir bezle silip kuru bezle kurulanmalıdır. Böylece beyaz deri çantadaki lekeler giderilerek, “deri çanta nasıl temizlenir?” sorusu yanıtlanmış olur. 

Suni Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Suni deri çantanın temizlenmesi için yüzde yüz pamuklu bir beze ihtiyaç duyulur. Bu bez sabunlanarak lekeli bölgelere hafif ve dairesel hareketler ile uygulanmalıdır. Ardından temiz ve nemli bir bez yardımıyla durulanarak kurumaya bırakılmalıdır. Böylece, “Suni deri çanta nasıl temizlenir?” sorusuna cevap verilmiş olur.

Kokan Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

%100 deri çantalarda rahatsız edici bir kokuya maruz kalınabilir. Böyle durumlarda, “kokan deri çanta nasıl temizlenir?” sorusuna yanıt aranabilir. Arap sabunu ile çantanın tamamı silinerek pratik bir şekilde kokudan arındırılabilir.

Süet Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

“Deri çanta nasıl temizlenir?” başlığı altında sıklıkla yanıt aranan bir soru da “süet deri çanta nasıl temizlenir?” sorusudur. Süet deri çantadaki leke yağlı ise bir peçete kullanarak ıslaklığını almakta fayda görülür. Ardından yağ lekesinin üzerine biraz tuz ve karbonat dökülerek kumaş üzerindeki fazla yağı emmesi beklenebilir. Leke kuruyunca da diğer temizleme yöntemleri uygulanarak lekeden tamamen kurtulunabilir. 

Yumuşak Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

“Yumuşak deri çanta nasıl temizlenir?” sorusunun yanıtı, seyreltilmiş sabunlu su ve pamuklu bir bezdir. Deri çanta, sabunlu suda iyice sıkılan bez yardımıyla narin bir şekilde silindiğinde tüm lekeler kaybolacaktır. 

Deri Çanta Nasıl Yıkanır?

Deri, su ile temas ettiğinde yıpranabilecek bir malzemedir. O nedenle çamaşır makinesinde yıkamaya ve sıcak su ile temas ettirilmeye uygun değildir. Peki, deri çanta nasıl yıkanır? Deri çanta ters çevrilerek elde yıkanabilir. Böylece, “deri çanta nasıl temizlenir?” sorusuna da yanıt verilmiş olur. 

Deri Çanta Nasıl Yıkanır?

Kapaklı Omuz Çantası Pembe ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Deri Çanta Bakımı İçin İpuçları

Deri çantanın her daim temiz ve ilk günkü gibi kalması için birkaç yöntem vardır. Badem yağı bu yöntemlerden ilki olup, çantaya sürüldüğünde parlaklık verir. Diğer yöntem olan vazelin ise sünger yardımıyla çantaya sürüldüğünde renginin daha parlak ve canlı gözükmesine olanak sağlar. Deri çanta ilk günkü görünümüne ulaştırıldığında, “deri çanta nasıl temizlenir?” sorusu da akıllardan silinmiş olur. 

Deri Çanta Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Deri çanta kullanımında dikkat edilmesi gereken birkaç detay vardır. Öncelikle çantanın hakiki deri veya suni deri olup olmadığından emin olmak gerekir. Temelde farklı malzemelerden elde edilen bu iki çanta türünün kullanımı aynıdır. Tüm deri çantaların ortak bir noktası vardır ki o da daha yumuşak yapıda olmalarıdır. Bu durum, çantayı kullanırken ekstra özen gösterilmesi gereken durum olarak bilinmektedir. 

Çanta içerisine ne konulduğu da son derece önemlidir. Türlü eşyalarla bilinçsizce doldurulan deri çantalar, “Deri çanta nasıl temizlenir?” sorusuna yanıt almayı bazen güçleştirebilir. Örneğin, sert cisim konulduğunda çantanın yüzeyinde yırtılmalar ve çatlamalar meydana gelebilir. 

Öte yandan içine koyulan sıvı bir malzeme çantadan çıkarılamayabilir. İşte, bu tarz problemler, profesyonel bir temizlikte bile zor geçebilir. O nedenle çantanın dış yüzeyi korunduğu gibi içerisinin de korunması için taşınabilecek eşyalara dikkat edilmesi gerekir. Edildiği takdirde, “Deri çanta nasıl temizlenir?” sorusuna daha az sıklıkta yanıt aranabilir. 

Deri Çantaları Saklarken Neler Yapılmalı?

Deri çantalar son derece hassas ve nazik yapıda olan ürünlerdir. O nedenle, “Deri çantayı saklarken neler yapılmalı?” konusuna ayrıca değinilmelidir. Deri yumuşak bir materyal olduğu için üzerinde kırılma, kırışma ve şekil değiştirme gibi birtakım deformasyonlar görülebilir. Bu durumun yaşanmaması için çantanın güneş almayan ve nemli olmayan kuru yerlerde saklanması gerekir. Eğer kılıfı varsa onun içerisinde saklanması son derece doğru olur. 

Şekil bozukluklarının ve kırışıklıkların önüne geçmek adına kılıf içerisinde muhafaza ederken çantanın içerisine dergi, kitap veya gazete sayfaları konulabilir. Çantanın içinde kuru bir malzemenin olması, onu kırışıklıklardan ve kırılmalardan koruyacaktır. Bu sayede çanta ilk günkü formunu koruyarak uzun ömürlü kullanım sunacaktır. Böylece, “Deri çanta nasıl temizlenir?” sorusuna detaylıca yanıt verilmiş olur.

Önceki yazımıza https://www.manuka.com.tr/elbise-altina-ayakkabi-secimi-nasil-yapilir linkinden ulaşabilirsiniz.T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.