Elbise Altına Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

09 Kasım 2022
Elbise Altına Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Elbise, hemen hemen her tarza ve ortama uyum sağlayan joker bir parçadır. Doğru seçilmiş bir elbise, kumsal yürüyüşünden partiye, düğünlerden alışverişe ve resmî ortamlardan şık ortamlara kadar her türlü alana uyum sağlayabilir. 

Dolabında çeşit çeşit elbise bulunduranların birkaç model ayakkabı da bulundurması gerekebilir. Çünkü elbise ve ayakkabının uyumlu olması, şıklığı bir adım öteye taşıma konusunda oldukça etkilidir. O nedenle elbise giymek isteyenlerin, ayakkabı seçiminde bulunurken bazı detayları göz önünde bulundurması gerekir. İşte, elbise altına ayakkabı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler! 

Elbise Altına Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elbise modelleri gündelik yaşama, özel günlere ve resmî alanlara hitap edebilmek için sonsuz tasarım seçeneğine sahip olabilir. Bu durum herkesin zevkini, tarzını ve beklentisini karşılamayı başarsa da her model için ayrı bir ayakkabıya ihtiyaç duyulduğu için kadınları zaman zaman zorlayabilir. O nedenle elbise altına ayakkabı seçimi yaparken birtakım faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir. 

Elbise altına ayakkabı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler: 

  • Elbisenin formu ve türü, 
  • Elbisenin rengi ve desenli olup olmadığı, 
  • Elbisenin tarzı (şık, klasik, spor vb.),
  • Elbisenin özellikleri,
  • Elbisenin giyileceği ortam, 
  • Ayakkabının elbise ile uyumluluğu. 

Bahsi geçen detaylar göz önünde bulundurularak elbise altına ayakkabı seçimi doğru bir şekilde yapılabilir. Aynı zamanda içinde bulunulan mevsimi de göz önünde bulundurmak, en doğru elbise ve ayakkabıyı seçme konusunda yardımcı olur. 

Elbise Türüne Göre Ayakkabı Seçimi

Elbise altına ayakkabı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken ilk husus, elbisenin türüdür. Ayakkabı modelinin elbisenin türüne uygun olması, kombinin bir bütünlük oluşturmasına olanak sağlar. Aksi durumda yanlış ayakkabının seçilmesi, girilen ortamda olumsuz yorum alınmasına ve şık olmayan bir görünüm oluşturulmasına sebebiyet verir. Elbise modelinin sportif, gündelik, midi boy, mini boy, maxi boy, abiye, şifon, triko ve desenli gibi türleri göz önünde bulundurularak ayakkabı seçiminin yapılması gerekir. 

Abiye Altına Ayakkabı Seçimi

Elbise altına ayakkabı seçimi için dikkat edilmesi gereken en önemli detayın elbisenin türü olduğundan bahsetmiştik. İşte bu noktada abiye elbiseler, kadınlar için ihtişamlı ve ağır kumaştan elde edilen elbise türleri arasında yer alır. O nedenle abiye elbise altına tercih edilen ayakkabının da aynı ihtişama sahip olması gerekir.

Abiye elbise modelleri düğün, kına, nişan, parti, doğum günü gibi daha pek çok özel günde tercih edilen gösterişli elbiselerdir. Genelde pırıltılı, payetli, simli ve taşlı olan bu elbiselerin ayakkabılarla tamamlanması, kombini bir adım ileriye taşır. O nedenle gösterişli abiye elbise altına parlak veya minimal taşlı topuklu ayakkabılardan giyilmesi gerekir. Örneğin, kırmızı elbise altına ayakkabı, ince topuklu ve tek bantlı topuklu ayakkabı olmalıdır.

Elbise Altına Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

UZUN KOLLU SWEAT ELBİSE BEJ ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Uzun Elbise Altına Ayakkabı Seçimi

Hem gündelik yaşam hem özel gün hem de ofis hayatının vazgeçilmez parçalarından biri, uzun elbise modelleridir. Hâliyle her kadın, “Uzun elbise altına nasıl ayakkabı giyilir?” sorusuna yanıt aramakta. Her ortama uyum sağlayan uzun elbiseler için kadınlar ayakkabı seçimi yaparken kararsız kalabilir. Çünkü uzun elbise altına ayakkabı seçimi doğru yapılmadığında rüküş bir görünüme sahip olunabilir. O nedenle uzun elbise tercih eden kadınların, elbiseye uygun ayakkabı satın almaları gerekir. 

Uzun elbise sportif ise beyaz spor ayakkabı joker parça olurken, renkli sneakers modelleri de son derece modern durur. Uzun klasik elbise modellerinin altına ise sandalet, stiletto ve bilek botu uygun olur. Örneğin, uzun beyaz elbise altına tercih edilen ayakkabı, istenen renk ve desende olabilir. Böylece elbise, tek renk ve beyaz olduğu kadar hem klasik hem de sportif ayakkabılarla kombinlenebilir. 

Çiçekli Elbise Altına Ayakkabı Seçimi

Yaz ayları başta olmak üzere sonbahar aylarının vazgeçilmez parçası, hiç şüphesiz, çiçekli elbise modelleridir. Hemen hemen her kadının dolabında yer alan çiçekli elbise altına ayakkabı seçimi yaparken ekstra dikkat etmek gerekir. Aksi durumda son derece karışık bir görünüme sahip olunabilir. Çiçekli elbise altına sade tasarıma ve ten rengine sahip olan ayakkabılardan alınması gerekir. Bu; beyaz spor ayakkabı, sneakers, topuklu terlik, sandalet veya babet olabilir. Örneğin, turuncu, yeşil, bej karışımından oluşan desenli elbise altına hasır sandalet giyilebilir. Sonbahar aylarında tercih edildiyse bej spor ayakkabı veya bej sneakers da alınabilir. 

Mini Abiye Elbise Altına Ayakkabı Seçimi 

Özel günlerde sıklıkla tercih edilen bir elbise türü de mini abiye elbisedir. O nedenle kadınlar tarafından sıklıkla, “Kısa elbisenin altına nasıl ayakkabı giyilir?” sorusuna yanıt aranmakta. Kısa elbisenin altına ince topuklu ve tek bantlı ayakkabılardan tercih edilebileceği gibi ince topuklu terlik de seçilebilir. Elbisenin ortaya çıkması için mutlaka topuklu ayakkabı giyilmesi gerekir. Örneğin, siyah mini abiye elbisenin altına, minimal taşlardan oluşan bir topuklu ayakkabı giyilebilir.

Elbise Altına Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

BÜZGÜLÜ DERİ ELBİSE SİYAH ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Gömlek Elbise Altına Ayakkabı Seçimi 

Gömlek elbise altına ayakkabı seçimi yaparken gidilecek ortamı ve tarzı göz önünde bulundurmak gerekir. Bu elbiseler daha çok sahile giderken, alışverişe çıkarken veya arkadaşlarla buluşurken giyilebilecek tarzda olduğu için daha çok sportif ayakkabılara yönelmek gerekir. Örneğin, lacivert elbise altına ayakkabı tercih ederken bej terlik giyilebileceği gibi beyaz sandalet de giyilebilir. 

Müslin Elbise Altına Ayakkabı Seçimi 

Yaz aylarının olmazsa olmaz parçaları arasında bulunan müslin elbise, uygun ayakkabılar ile eşleştirildiğinde ortaya muhteşem bir görünüm çıkar. Turuncu, sarı, yeşil, pembe, bej, kahve ve toprak tonlarından oluşan elbiselerin altına joker bir ayakkabı arayanlar, doğrudan hasır sandalet modellerine yönelebilir. Renkli bir görünüme sahip olmak isteyenler, lime müslin elbise altına beyaz sandalet giyebilir. 

Müslin siyah elbise altına ayakkabı seçiminde bulunurken giyilecek ortamı göz önünde bulundurmak gerekir. Eğer asil bir görünüm oluşturulmak isteniyorsa siyah sandalet veya siyah terlik ile kombinlenebilir. Böylece, “Siyah elbisenin altına hangi ayakkabı giyilir?” sorusuna yanıt verilmiş olur. 

Elbisenin Rengine Göre Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? 

Elbisenin rengine göre ayakkabı seçimi yapmak şık ve stil sahibi olmaya olanak sağlar. Günümüzde onlarca renk ve tonda elbise veya ayakkabı bulmak mümkündür. O nedenle elbisenin rengine uygun bir ayakkabı rengi bulmak son derece kolaydır. Elbise ile aşırı zıt renkte olan bir ayakkabının giyilmesi dikkat çekse de ortaya şık olmayan bir görünüm çıkarır. O nedenle elbiseyle aynı, yakın veya uyumlu zıt tonlarda ayakkabıların seçilmesi gerekir. 

Örneğin, siyah elbise altına bej ayakkabı giyildiğinde son derece asil bir görünüm ortaya çıkar. Böylece siyah ve bej kanvas çanta ile kombin tamamlanabilir. Öte yandan beyaz, yeşil, turuncu gibi renkli elbiselerin altına beyaz, bej, ekru veya krem ayakkabı giyilebilir. Ayrıca yakın tonlarda ayakkabı seçimiyle ton sür ton uyum yakalamak da mümkündür. 

Elbisenin Kullanım Alanına Göre Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Elbise altına ayakkabı seçimi yaparken elbisenin giyileceği alan size yol gösterebilir. Mesela elbise gündelik yaşam için tercih edilecekse spor ayakkabı, babet veya sandalet tercih edilebilir. Düğün, nişan, parti veya özel akşam yemeği için giyilen elbiselerin altına ise daha şık ve topuklu ayakkabılardan alınması gerekir. İş hayatı için elbise kombini yapılıyorsa ayakkabının babet veya casual seçilmesi daha doğru olur. 

Önceki yazımıza https://www.manuka.com.tr/sonbahar-kombinlerinize-uyacak-trend-parcalar linkinden ulaşabiliriz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.