Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

25 Kasım 2022
Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan gözlüklerden hemen hemen herkesin dolabında en az bir tane bulunur. Numaralı ve numarasız olarak ikiye ayrılan gözlüklerin yüz şekline uygun alınması, estetik görünümü büyük ölçüde etkiler. Aksi durumda yüz olduğundan daha büyük, uzun veya küçük bir görünüme sahip olabilir. O nedenle yüz şekline göre gözlük seçimi yaparken birtakım hususlara dikkat etmek gerekir. İşte, yüz şekline göre gözlük seçimine dair her şey! 

Yüz Şekli Nasıl Belirlenir?

Yüz şekli, kişiye hangi tarz gözlüğün yakışacağı konusunda mesajlar verir. Oval, elmas, yuvarlak, kalp ve kare olmak üzere 5 tane yüz şekli bulunur. Bu yüz tiplerinden hangisine sahip olunduğu ise şöyle belirlenir: 

Esnek bir mezura yardımıyla yüzdeki belirli kısımların ölçüsü alınmalıdır. Bunun için saç önden çekilerek sıkıca arkadan toplanmalıdır. Ardından bir kâğıt ve kalem alınarak çıkarılan ölçüler tek tek yazılmalıdır. Yüz şeklini ölçümlerle belirlemek için öncelikle ölçüleri karşılaştırmak gerekir. Bu da doğru alınan ölçüler ile mümkündür. O nedenle ölçü alırken son derece hassas davranmak gerekir. 

Ne yapıldığının net görülebilmesi ve ölçülebilmesi için aynanın önüne geçilmelidir. İyi aydınlatılmış bir odada, aynanın önünde ayakta durularak yüz ve çene düz olacak şekilde aynaya dönmelidir. Alın en geniş yerinden boydan boya ölçülmelidir. Ardından elmacık kemiklerinin en çıkık kısımlarını parmak uçlarıyla dokunarak bulmalı ve bir elmacık kemiğiyle diğer elmacık kemiği arasındaki mesafe ölçülmelidir. 

Aynı şekilde çene üst uçtan alt uca doğru ölçülmelidir. Ardından çenenin ucundan saçların dibine kadar olan mesafe ölçülmelidir. Yüz şeklinin belirlenmesi için bu ölçüler birbiriyle karşılaştırılmalıdır. Hangi yüz ölçümlerinin daha büyük veya küçük çıktığı, yüz tipleri hakkında mesajlar verecektir. Bu da yüz şekline göre gözlük seçimini kolaylaştıracaktır. 

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Oval Gözlük Şeffaf ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yüz Şekline Göre Gözlük Nasıl Seçilir?

“Yüz şekline göre gözlük nasıl seçilir?”, doğru gözlük ile göz kamaştırmak isteyenlerin soruları arasında yer alır. En ideal gözlük tercihi yapıldığında bir gözlükten alınabilecek en yüksek verim alınabilir. Öncelikle çerçevenin boyutlarının yüz boyutları ile orantılı olduğundan emin olunmalıdır. Aksi durumda yüz olduğundan daha uzun, büyük veya küçük gözükebilir. 

Yüz şekline göre gözlük seçimi yaparken çerçevenin rengi, saç ve göz rengine uygun olmalıdır. Bu sayede yüz şekliyle birlikte ten rengiyle de uyum sağlayarak bir bütünlük oluşturulur. Öte yandan çerçevenin şekli, yüz şekliyle de orantılı olmalıdır. Göz bebeklerinin çerçeveyi tam ortaladığından emin olunmalıdır. 

Oval yüz şekline göre güneş gözlüğü arayanlara her tasarım hitap ettiği için onlar deneyerek en yakışanı tercih etmelidir. Kare yüz tipine sahip olan kadınlar, yuvarlak ve oval çerçeveli gözlüklerden almalıdır. Bu tarz gözlük tasarımları, yüzün görünümünü yumuşatacağından daha ideal tercih olacaktır. 

Kalp yüz şekline sahip olanlar ise oval ya da çerçevesiz güneş gözlüklerinden satın almalıdır. Elmacık kemiklerinin belirginliğini biraz perdelemek için oval veya çerçevesiz güneş gözlükleri ideal seçim olacaktır. Yüz şekline göre gözlük çerçevesi seçimi yaparken de bu kıstasları göz önünde bulundurmak, en doğru gözlüğü almaya yardımcı olur. 

Oval Yüze Göre Gözlük Seçimi

Oval yüz şeklinde yüzün eni ve boyu doğru orantılı olup, çeneye doğru incelen ve uzayan bir yapıdadır. Oval yüz şekline göre gözlük seçecek olan kadınlar son derece şanslıdır. Çünkü bu yüz tipine hemen hemen her tasarımdaki gözlükler ideal olmaktadır. 

Yuvarlak Yüze Göre Gözlük Seçimi

Yuvarlak yüze sahip olan kadınların yüzünün boyu ve eni doğru orantılı olup, alın kısmı daha geniş olur. Yuvarlak yüz şekline göre gözlük seçimi yapanların derinliği yüksek koyu renklere yönelmeleri doğru olur. Bu sayede yüzün daha dolgun ve uzun görünmesinin önüne geçilir. Öte yandan yuvarlak çerçeveye sahip olan gözlüklerden kaçınılması gerektiği söylenebilir. 

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Kalın Çerçeveli Güneş Gözlüğü Leopar ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Elmas Yüze Göre Gözlük Seçimi

Yüzün alın ve çene kısmı normalden daha dar olan kadınların yüz tipine “elmas yüz tipi” denir. Elmas yüz şekline göre gözlük seçimi yaparken üst kısmı detaylı veya bol aksesuarlı bir model alınmalıdır. Bu tarz gözlükler sayesinde elmacık kemikleri vurgulanarak daha hoş bir görünüm elde edilir. 

Kare Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi 

Kare yüz şekline sahip olanların genelde alın, çene ve elmacık kemikleri aynı oranda olup, saç ve çene çizgisi biraz geniştir. Kare yüz şekline göre gözlük seçecek olanların kare şekle ve geometrik çerçeveye sahip olan gözlüklerden kaçınmaları gerekir. Aksine camı kırmızı, sarı, mavi veya mor gibi canlı renklerdeki gözlüklerden almaları doğru olur.

Kalp Yüze Göre Gözlük Seçimi 

Kalp yüz şekline sahip olan insanların alnı normalden daha geniş, çenesi dar ve yüzü aşağıya doğru ince durur. Kalp yüz şekline göre gözlük satın alacakların, üst bölümünde bol desen veya aksesuar bulunan modellerden kaçınmaları gerekir. İnce ve hafif çerçeveli modellerden tercih etmeleri doğru olur. 

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gözlük seçimi yaparken yüz şeklinin göz önünde bulundurulması gerekir. Görsel olarak vitrinde görünen veya mankenin yüzünde beğenilen bir güneş gözlüğü, yüz şekline beklendiği gibi olmayabilir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için yüz şekline göre gözlük seçiminde bulunmak en doğru kararı vermeye yardımcı olur. Yüzün şekli, en ideal gözlük seçimi yapabilmenin kritik yoludur. O nedenle aşağıdaki detaylar dikkate alınarak gözlük seçimi yapılması gerekir: 

  - Yüz hatlarının derinliği ve genel yüz tipi, gözlük seçimini etkileyen bir kıstastır. Gözlüğün yüz şekline tam oturması ve yakışması için önce yüz tipinin bilinmesi gerekir. Oval, kalp, yuvarlak, elmas ve kare yüz şekillerinden hangisine sahip olduğu bilinerek gözlük bakılmalıdır. 

   - Yüz tipinden sonra dikkat edilmesi gereken bir kıstas da gözlüğün boyutudur. Yüz ölçüsü, bir başkasına aldırılabilen mezura ölçüsü ile belirlenebilir. Ardından beğenilen gözlüğün ön çerçeve uzunluğu, burnun üstünde kalan köprü uzunluğu ve göz kenarlarından kulağın arkasına giden kısım, yüz ölçüleri ile karşılaştırılarak bir seçimde bulunulabilir. 

    - Yüz şekline göre gözlük seçimi yaparken gözlüğün kaç ekartman olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Dünya genelinde en çok tercih edilen ekartmanlar arasında 49, 50, 51 ve 54 ekartman vardır. Özellikle internet üzerinde sıklıkla satış gerçekleştirilen standart gözlük ekartmanları bunlardan ibarettir. 

     -Üçgen yüz tipine sahip olanlar, yüz şekline göre gözlük seçiminde bulunurken yüzün alt kısmına değil, üst kısmına bakmalıdır. Bunun için de gözlüğün alt bölümündeki çerçevenin ince olması gerekirken üst bölümündekinin kalın olması gerekir. 

      - Oval yüz tipine sahip olanlar ise köşeli veya oval hat ayrımı yapmadan gözlük alabilir. Ancak en çok yuvarlak köşelere sahip ve kalın çerçeveli gözlüklerden tercih etmeleri fark yaratır. 

       - Yuvarlak yüz tipine sahip olanlar, yüz şekline göre gözlük seçiminde bulunurken dikdörtgen ya da ince sert köşeli modellere bakmalıdır. Yuvarlak ve sert köşeleri olan gözlükler, yüzün daha büyük durmasına neden olacağı için kullanıcıya yakışmayacaktır. 

       • Kare yüz şekline göre gözlük seçerken gözlüğün yüzü daha uzun göstermeyeceğinden emin olmak gerekir. O nedenle oval hatlara sahip olan gözlüklerden almak doğru olacaktır. 

       Önceki yazımıza https://www.manuka.com.tr/deri-canta-nasil-temizlenir linkinden ulaşabilirsiniz.

       T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.