Yüz Şekline Göre Şapka Seçimi

13 Şubat 2023
Yüz Şekline Göre Şapka Seçimi

Vazgeçilmez aksesuar seçeneklerinden biri olan şapkalar, birçok stilin tamamlayıcı parçaları arasında yer alır. Farklı tasarım, renk ve model seçeneklerini bir arada sunduğu için çok sayıda şapka arasından tercih yapmak kolay olmayabilir. Yüz tipine göre şapka seçimi yaparak, hem kullanışlı hem de stil sahibi bir görünüm elde edebilirsiniz. Bahar aylarında dolapların ön tarafında yer almaya başlayan bu ürün türü, yaz aylarına geçtiğimizde bir ihtiyaç halini alır. 

Güneşten korunmanın en iyi yollarından biri olan şapkaları alırken yüz şeklinize uygunluğuna dikkat etmiyor olabilirsiniz. Peki, sizin yüz şeklinize uyum sağlayan model hangisi? Gelin, yüz tipine göre şapka seçimi nasıl yapılır birlikte bakalım! 

Yüz Şekline Göre Şapka Seçimi  Yüz Şekline Göre Şapka Seçimi

Yukarıdaki görsellere tıklayarak ürünlerimize ulaşabilirsiniz.

Yüz Şeklinizi Öğrenme

Şapka modelleri melon, fötr, ushanka ve hasır gibi pek çok alternatifle kullanıcı karşısına çıkar. Daha çok kombinlerin tamamlayıcı parçası niteliğinde olan bu ürünleri satın almadan önce yüz şeklinizi öğrenmek oldukça önemlidir. Hangi yüz şekline sahip olduğunuzu öğrendikten sonra, yüz tipinize hitap eden modelleri inceleyebilirsiniz. İşte yüz tipine göre şapka seçimini kolaylaştıran öneriler… 

Yuvarlak Yüz Tipi İçin Şapka Seçimi

Yuvarlak yüz tipine göre şapka seçmek, yüz hatlarının sınırları belirgin olduğu için son derece kolaydır. Bu yüz hattına uygun olan kişiler çoğunlukla geniş bir alın, dolgun yanaklar ve yuvarlak bir çeneye sahiptir. 

Yuvarlak yüz tipini diğerlerinden ayıran en önemli özelliği dikdörtgene benzer uzunluklar, belirgin çene çizgileri veya keskin açılı hatların bulunmamasıdır. Bu yüz tipine sahip olanlar dolgunluğu geri plana itmek için keskin fötr şapka veya biraz köşeleri belirgin olan ürünlerden yardım alabilir. 

Melon şapkalardan uzak durması gereken yuvarlak yüz hatları safari şapkalar veya stetson modellerini tercih edebilir. Fötr şapkalar klasik ve sportif kombinlerle uyum içinde olduğu için farklı stillerde kolayca kullanabilirsiniz. Yüz tipine göre şapka seçimi yaparken orantılı bir kullanım yaratmak için bu tarz şapkaları öne eğik bir şekilde takmayı ihmal etmeyin. 

Oval Yüzlere Öneriler

Oval yüz şekli genel olarak yukarı ve aşağı doğru dar olduğu için uzun yüzlerle karıştırılabilir. Ancak oval yüzlerde elmacık kemikleri ve çene çizgisi keskin açılara sahiptir. Kavisli bir görünümü olan bu yüz tipi aynı zamanda yumurta biçimi olarak da bilinir. Oval yüz tipine göre şapka tercihi yapan kişiler yüzünün hatlarını daha belirgin hâle getirecek tasarımlara odaklanabilir. Bu denge için alnın ortasına takılan geniş kenarlı fötr şapkaları tercih edebilirsiniz. 

Birçok şapka modeliyle uyumlu olan oval yüzler kaşların hemen üstüne oturan newsboy, geniş kenarlı şapkalar, floppy şapkalar ve stetson modellerini deneyebilir. Oval yüz yüz tipine göre şapka seçen kişilerin dikkat etmesi gereken tasarım ise yuvarlak taçlı ve dar kenarlı modellerdir. Birçok modelde şapkaya uyum sağlayan oval bir yüzünüz varsa salaş ve sportif kombinlerinizin üzerine geniş kenarlı tasarımları ekleyebilirsiniz. 

Uzun Yüz İçin Şapka Önerileri

Uzun yüz hatları ile öne çıkan kişiler, gözlükler sayesinde yüz hatlarını dengelemeyi başarır. Genel olarak bu yüz tipi yukarıdan aşağıya, alından yanaklara ve çene çizgisine kadar uzanan aynı genişlikteki hatlara sahiptir. Aynı zamanda dikdörtgen olarak da adlandırılan uzun yüzlerin simetrisi kolay bir şekilde fark edilir. Bu nedenle uzun yüz hatlarıyla öne çıkan kişilerin yüz tipine göre şapka seçimi yaparken tercih ettiği aksesuarlar oldukça önemlidir. 

Gözlükler ve şapkalar uzun bir yüzde en çok dikkat çeken aksesuarların başında gelir. Bu nedenle yüze genişlik ve denge katmak için alnın ortasına oturan kloş ve geniş kenarlı şapkalar sizin için daha uygun olacaktır. Uzun yüz tipine göre model seçerken kloş şapka modellerini tercih etmek aynı zamanda kombin kolaylığını da beraberinde getirir. Basic parçalarla uyum içerisinde kloş şapkalar kolayca kombin yapmanızı sağlar. 

Uzun Yüz İçin Şapka Önerileri  Uzun Yüz İçin Şapka Önerileri

Yukarıdaki görsellere tıklayarak ürünlerimize ulaşabilirsiniz.

Üçgen Yüz İçin Seçenekler

Düz üçgen yüz şeklindeki kişiler genelde dar bir alın ve köşeli çeneye sahiptir. Bu yüz tipinde olanların alnını vurgulayacak şapkalara odaklanması daha doğru olur. Kusursuz bir görünüm için üçgen yüz şeklinde olanlar siperleri geniş cap şapka, kasket ve ressam şapkaları takabilir. Ancak alın kısmının geniş çenenin dar olduğu kişiler de olabilir. Bu durumda alna vurgu yapan şapka türlerinden uzak durmanızda fayda var. Kombinlerinize fötr şapka modellerini ekleyerek daha kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Kalp Yüz Tipi ve Şapka Önerileri

Kalp yüz tipinde alın kısmı sivri bir çene ile noktalandığı için yüz daha geniş görünür. Farklı bir yapıya sahip olan kalp yüz şeklinde iseniz orta genişlikteki fötr, boater, kovboy ve cloche şapkaları kombinlerinize dahil edebilirsiniz. Kalp yüz tipine göre şapka seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta ise çeneyi dar gösteren geniş kenarlı modellerdir. Bu yüz tipi deri, kaşe ve süet kumaşlara sahip orta büyüklükteki ürünleri tercih edebilir. 

Orta büyüklükteki şapkalar sayesinde kalp yüz şeklini tamamlayacak orantıya ulaşabilirsiniz. Beyzbol modeli gibi orta büyüklükteki şapkaları kullanarak sportif kombinlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu şapka türünün en çok uyumlu olduğu parçalar arasında yer alan taytlar sayesinde spor şık bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Kare Yüz ve Şapka Modelleri

Kare yüz şekli genel anlamda belirgin kare şeklindeki çene çizgisine benzediği için bu şekilde isimlendirilir. Bu yüz tipinde olan kişiler düz bir çene alanına ve geniş alna sahiptir. Kare yüz şekli aynı zamanda çene ile benzer genişlikte elmacık kemikleriyle öne çıkar. 

Yüzünüz kare biçimine daha yakınsa yuvarlak ve melon şapka modelleri ile bütünleşmiş salaş bir stil oluşturabilirsiniz. Bu yüz tipine göre şapka seçen kişiler tercih ettiği ürünlerin modeline göre salaş ve yumuşak stillere bürünebilir. Karei için en uygun şapka türleri arasında ise beyzbol, newsboys şapkalar ve triko bereler yer alır. 

Alın Genişliğine Göre Seçim

Şapkalar özel tasarımı, modelleri ve detaylarıyla pek çok kombinin tamamlayıcı unsurudur. İlkbahar, yaz ve sonbahar dönemlerinde yoğun bir şekilde kullanılan şapkaların yüz şekline uygunluğu oldukça önemlidir. Özellikle sonbahar kombinlerinde yer alan jean, tişört, trençkot ve üzerine triko ile kombinlenen şapkalar spor bir şıklık sunar. 

Trençkot modelleri içinse renge göre en ideal modele karar verirken, öncelikle yüzünüz için uygunluğuna bakmanız gerekir. Geniş bir alnı olan kişilerin, alnını vurgulayacak şapka türlerinden uzak durmasında fayda var. Bunun yanı sıra yüz tipine göre şapka seçen kişiler dar alna sahipse odağı alnına çekmek için bere, geniş cap şapka, kasket ve ressam şapkası gibi türlere yönelebilir. 

Önceki yazımıza https://www.manuka.com.tr/7-adimda-kapsul-gardirop linkinden ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.