7 Adımda Kapsül Gardırop     

13 Şubat 2023
7 Adımda Kapsül Gardırop     

Kıyafet dolabında çok sayıda parça ve modele sahip olanların en çok şikâyet ettiği konuların başında kombin sorunları yer alır. Pek çok kişi dolabında her şeyi olmasına rağmen, hâlâ ürün satın almaya ve aynı kombinleri yapmaya devam eder. 

Birçok ürün grubunda her rengi ve modeli satın almak yerine, temel parçalardan oluşan bir kapsül gardırop oluşturarak bu sorunu çözebilirsiniz. Kapsül gardırop anlayışının amacı modası geçmeyecek parçalara sahip olmak ve onları pek çok kıyafet türü ile kombinleyebilmek.

Günümüzde gitgide yaygın bir hâl alan kapsül gardıroplar, daha az eşyaya sahip olarak da çeşitli kombinler yapmanızı sağlar. Peki, kapsül dolap nasıl oluşturulur, bu dolap içerisinde hangi parçalar yer almalı? Gelin, birlikte bakalım!

7 Adımda Kapsül Gardırop       7 Adımda Kapsül Gardırop     

Yukarıdaki görsellere tıklayarak ürünlerimize ulaşabilirsiniz.

Kapsül Dolap Nedir?

İlk defa 1970’li yıllarda Susie Faux tarafından kullanılan kapsül dolap, içerisinde asla modası geçmeyen temel kıyafet türlerini barındırır. Bunlar etek, pantolon, gömlek ve ceket gibi daima ihtiyaç duyulan parçalardan oluştuğu için alışveriş alışkanlıklarının düzenlenmesini sağlar. 

Buna göre kapsül dolap en anlaşılır ifadeyle, her dönem kullanılabilecek tarz kıyafetleri sade parçalarla kombinleme işlemi olarak tanımlanabilir. Herhangi bir trende bağlı olmayan kapsül gardırop anlayışında, asıl amaç hiçbir zamana uymayan ve moda olmamış parçaları dolabına dahil etmektir. 

Her dönem kullanabileceğiniz bir siyah elbise ve jean pantolon gibi ürünler kapsül dolabın temel kıyafet türlerinden biridir. Sade ve birçok kıyafetle kombinlenmeye uygun parçaların yer aldığı kapsül gardrop düzeninde, kombin kolaylığının yanı sıra ekonomik açıdan tasarruf da söz konusu.

Neden Kapsül Dolap?

Kaliteli ve modası geçmeyen kıyafetlerden oluşan bir kapsül gardırop oluşturduğunuzda uzun yıllar yeni bir ürün almadan kombin yapmaya devam edebilirsiniz. Her şeyin net ve yerli yerinde olduğu bir kapsül dolapta kıyafet seçimine de daha az enerji harcarsınız. 

Zaman ve para avantajı sunan kapsül dolap anlayışını benimseyerek, daima en sevdiğiniz parçaları elinizin altında tutabilirsiniz. Dolabın geneli sade, minimal ve zarif parçalardan oluştuğu için hareketli birkaç ürün alarak zahmetsiz bir şekilde şık kombinler oluşturabilirsiniz. 

Kapsül Gardırop Nasıl Oluşturulur?

Bir kapsül dolap hazırlamaya karar vermeden önce ürün seçimlerini mevsim koşullarına göre ikiye ayırmanız gerektiğini bilmenizde fayda var. Yazlık ve kışlık olarak iki ayrı dolap hazırladığınızda her mevsime uygun parçalara sahip olursunuz. Temel anlamda kıyafetleri yazlık ve kışlık olarak ayırdıktan sonra, basic parçalar alarak içerisini doldurabilirsiniz. 

Kapsül gardırop oluştururken herkesin kendi tarzı ön plana çıktığı için ortak bir beğeniden söz etmek doğru olmaz. Öncelikle dolabınızda olmasını istediğiniz temel parçalara ve bunların nötr renklerden oluşmasına dikkat edebilirsiniz. 

İyi bir kapsül dolap içerisinde mutlaka beyaz ve tonları, siyah ve tonları, camel ve bej gibi renkler yer almalıdır. Kıyafetlerin rengi kadar dolap içerisinde yer alacak kıyafet türleri de önemlidir. Bu noktada kişisel yaşam, eğitim, iş hayatı ve diğer zevklerinizi göz önüne alarak parça seçimi yapabilirsiniz. 

İş dünyasında minimal ve şık bir gardrop oluşturmak isteyenler için farklı ceket modelleri ideal bir tercih olur. Sade detayların öne çıktığı ceket modellerini seçerek beyaz, siyah ve bej tonlarında birer ceket ekleyebilirsiniz. 

Kapsül gardrop oluştururken dikkate alacağınız çok sayıda seçenek var. Kapsamlı bir gardırop için günlük basic parçalar, pantolonlar, ceketler ve dış giyim ürünlerinden oluşan bir kombinasyon hazırlayabilirsiniz. Bu noktada temel parçalardan oluşan bir liste belirlemek kapsül gardırop hazırlığını kolaylaştırır. 

Giyim ve Yaşam Tarzınızı İnceleyin

Kapsül gardırop hazırlarken ön araştırma yapmak ve belli parçaların listesine ulaşmak işlerinizi bir kat daha kolaylaştırır. Karar verirken günlük kullanımda giyeceğiniz temel parçaları ve özel günler için seçeceğiniz diğer parçaları iki gruba ayırabilirsiniz. Örneğin günlük hayatta sportif kombin yapmak için temel renklerden oluşan bir sweatshirt kapsül dolap içerisinde yer alabilir. 

Kapsül gardırop oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli seçtiğiniz parçaların giyim ve yaşam tarzınızla uyumlu olmasıdır. Blazer ceket veya kumaş pantolon tercih eden biri değilseniz, sizin kapsül dolabınızda bu parçaların yer alması pek uygun olmaz. 

Seçtiğiniz parçalar günlük hayatta her zaman elinize alacağınız ve giymekten keyif duyacağınız parçalar olmalıdır. Yaşam tarzına uygun bir kapsül gardrop nasıl oluşturulur diyorsanız hadi gelin, aşağıdaki önerilere göz atalım! 

Giyim ve Yaşam Tarzınızı İnceleyin  Giyim ve Yaşam Tarzınızı İnceleyin

Yukarıdaki görsellere tıklayarak ürünlerimize ulaşabilirsiniz.

Kapsama Karar Verin

Kapsül dolap hazırlığında olanların alışveriş ve eleme kısmına geçmeden önce kendine bir kapsam belirlemesi gerekir. Kıyafetleri yazlık ve kışlık olarak ayırdıktan sonra hangi parçaları dolabınızda görmek istediğinize karar verebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse kadın pantolonlar birden fazla kumaş ve model seçeneğini bir arada sunar. 

Skinny pantolon, etek pantolon, eşofman pantolon ve ispanyol paça pantolon gibi türlerden oluşan modeller arasından giymediğiniz bir parça varsa dolaba eklemeniz doğru olmaz. Aynı detaylar kapsül gardrop içerisine girecek diğer parçalar için de geçerli. 

Kapsül dolap oluştururken genel bir kapsam belirlemek için gündelik hayatta kullanılacaklar ve iş yerinde kullanacaklar olarak sınıflandırma yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra çok yönlü bir gardrop hazırlamak isteyenler özel gün kıyafetlerinden çanta ve ayakkabılara kadar pek çok türe dolabında yer verebilir. 

Sınıflandırma Yapın

İyi bir kapsül gardırop oluşturmanın en önemli şartı doğru sınıflandırmayı yapabilmek. Öncelikle elinizde var olan kapsül parçaları bir kenara ayırıp not edebilirsiniz. Daha sonra mevcut parçalardan da yola çıkarak sezona göre sınıflandırma yapmanız daha doğru olacaktır. Yazlık ve kışlık ayrımını yaptıktan sonra renklere odaklanabilirsiniz. 

Sonbahar kapsül gardırop içerisinde yer alan pembe renkte bir trençkot artık size hitap etmiyor olabilir. Bu noktada pembe trençkotu kapsül dolap içerisinden çıkarmanız gerekir. Bunun yanı sıra bir kapsül dolapta başka hangi sınıflandırmalar yapılır, gelin birlikte inceleyelim; 

 • En az 1 yıldır hiç giymediğiniz parçaları dolap dışında gruplandırın. 
 • Sevdiğiniz ama eski ya da giyilemez durumda olan kıyafetleri kapsül dolaba dahil etmeyin. 
 • Vücut tipinize uymayan parçaları gardrobunuzdan ve hayatınızdan uzaklaştırın. 
 • Büyük ya da küçük gelen kıyafetler kapsül dolabın arkalarında kalacağı için onları en başta elden çıkarmanız iyi olacaktır. 
 • Moda diye satın aldığınız ancak döneme uymadığını düşündüğünüz parçaları ayrı bir grupta sınıflandırın. 

Kapsül Gardıropta Olması Gerekenler 

Kapsül gardıroplar temel parçalardan oluşsa da, kişinin zevki ve giyim stiline göre ürün kapsamı değişiklik gösterebilir. Daha minimal bir tarzı belirleyenler az sayıda kıyafet türü ve modeliyle çeşitli kombinler oluşturabilir. İçinde bulunduğu iş ortamında yeni kombinlere ihtiyaç duyan biri ise daha fazla temel parçayla kombin yapmak isteyebilir. 

Bunun yanı sıra kullanışlı bir gardırop hazırlarken takılar da önemli diyenler için gözlük, çanta ve diğer aksesuarların ayrıca sınıfılandırılması gerekebilir. İşte ucu açık olan kapsül gardropta yer alması gereken parçaların listesi; 

 • - Siyah bir kaban 
 • - Doğal tonlarda trençkot 
 • - Sevdiğiniz kumaş türünde bir siyah pantolon 
 • - Zamansız bir jean 
 • - Basic tişörtler 
 • - Klasik bir deri ceket 
 • - Her kombine uyum sağlayan beyaz spor ayakkabı 
 • - Sevdiğiniz tarzda bir topuklu ayakkabı ve topuklu bot 
 • - Nötr renkler boğazlı triko 
 • - Triko elbise 
 • - Basic bir elbise 
 • - Çizgili kazak ve bluz 
 • - Siyah kalem etek 
 • - Ekose veya düz renkli ceket 
 • - Jean oversize ceket 
 • - Basic hırkalar 
 • - Beyaz, camel ve siyah gömlek 
 • - Siyah deri bir çanta ve sırt çantası 

Renklere Dikkat

Kapsül gardrop anlayışını benimseyenler için parçalar kadar, seçilen ürünlerin rengi de önemlidir. Sezonun moda renklerini taşıyan veya temel renkler arasında yer almayan renklerden oluşan kıyafetler uzun vadede işinizi görmeyebilir. 

Bunun yerine her döneme ve modaya uyum sağlayan zamansız renklere yönelebilirsiniz. Bir ürün üzerinden örnek vermek gerekirse bayan gömlekleri çok çeşitli renk, model ve desen seçenekleri ile kullanıma sunulur. 

Kapsül gardrop oluştururken desenli bayan gömleklerine yönelmek kısa sürede yeni alışverişleri beraberinde getirebilir. Bunun yerine basic bir gömlek seçerek siyah, beyaz ve bej tonlarında ürünler alabilirsiniz. 

Kendinize özel bir kapsül dolap oluştururken her şeyle kombinlenmeye uygun renkler seçmek işlerinizi bir kat daha kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra bazı parçalar için bilinen renklerin dışına çıkmak isteyebilirsiniz. 

Bu noktada kapsül dolap anlayışının sınırlarını çizmek için kendinize üç veya dört renk belirlemek süreci basit bir şekilde yönetmenizi sağlar. Basic renkler ve nude tonlar genel olarak her kombine uyum sağladığı için bu tonlardan yola çıkabilirsiniz. Kapsül gardıroplarda en çok tercih edilen ve uyum içinde olan renkleri siyah, gri, beyaz ve camel şeklinde sıralayabiliriz. 

Aksesuar Seçimi

Her kombinde kendine yer bulan aksesuarlar kapsül gardrobun tamamlayıcı parçaları arasında yer alır. Bir kombinin tamamlayıcısı olan deri çantalar kapsül gardrop için önemli bir parçadır. Dolabınıza zamansız bir deri çanta seçerken mümkün olduğunca sade ve az detay içeren seçeneklere yönelebilirsiniz. Deri çantaların el, omuz ve sırt çantası seçeneklerinden birer tane ekleyebilirsiniz. 

Aksesuar denilince akla gelen bir diğer parça da bileklik modelleri olur. Klasik ve sportif kombinlerin aranan parçası olan bileklikler arasından sade tasarım sunan modelleri kapsül gardrobunuza dahil edebilirsiniz. Dolapta her zaman bulunması gereken aksesuarlar elbette bunlarla sınırlı değil. Her mevsimin kombinlerinde kendine yer bulan gözlükler kapsül gardrop anlayışında da yer alır. 

Zamansız bir gözlük seçerken ürünün yüzünüze oturması, rengi ve sade olmasına ayrıca dikkat etmeniz gerekir. Genel olarak kapsül gardıroplarda yer alan aksesuarların gösterişten uzak, sade ve zamansız olması önemli bir kriterdir. 

Önceki yazımıza https://www.manuka.com.tr/kase-kaban-nasil-yikanir linkinden ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.